Vůně jak je neznáme

Vůně mě provázejí celým mým životem v různých podobách. V dětství mě maminka koupala v odvaru z heřmánku, na prázniny jsem jezdila k babičče a hrála si pod rozkvetlými lipami. A ještě si pamatuji vůni šeříkového mýdla a vůbec vůni šeříků v době, kdy jsme chodili hrát do parku před naším domem. S rodiči jsem často chodili do lesa buď na houby nebo na maliny a borůvky, takže k mému mládí patří vůně jehličí a vůně malin. Když jsem trochu povyrostla, začala se prodávat mýdla a šampóny i s novými vůněmi, do té doby nepoznanými, nejvíce si pamatuji na vůni zeleného jablka.

 Pak jsem z domova odešla studovat chemii. Vůně chemie je úplně jiná, bývala jsem v laboratořích od rána do večera, ne snad proto, že bych byla tak zapálená, ale proto že naše studium bylo zkráceno o rok, a tak jsme museli vše zvládnout za čtyři roky namísto pěti. Vůně chemických laboratoří byla mým parfémem hodně dlouho. Ještě za studií jsem se vdala a měla děťátko. A z toho vznikla potřeba bydlení, a tak jsem ocitla v městě chemie – v Neratovicích. Když moje děťátko povyrostlo, dostala jsem zaměstnání v chemické továrně, přímo ve výrobě viskózové stříže. Pak byla mým parfémem směs sirovodíku a sirouhlíku. Umíte si to představit? Po letech jsem se dozvěděla, že skutečně jsem touto směsí byla dokonale načichlá a muži mě proto brali jako kamarádku, která tak trochu smrdí. :-) Zajímavé bylo to, že já sama jsem to tak necítila. V té době jsem jiné vůně nepoužívala, asi proto že můj čich byl značně znecitlivělý tím prostředím, ve kterém jsem se pohybovala.

 Nicméně po několika letech, kdy jsem začala cítit marnost svého počínání, jsem odešla pracovat do úplně jiného oboru a tím bylo zpracování polypropylenu. Teoreticky je to látka inertní, tj nevydávající žádnou vůni, při zpracování při vysokých teplotách přece jen docházelo k jeho částečné degradaci a tak i tato výroba měla svoji specifickou vůni. Z dnešního pohledu byla tato mnohem jemnější než sirovodík a sirouhlík. Ani v této době jsem ještě nepoužívala žádné parfémy. Jen jsem objevila kouzlo tekuté škrobenky s vůní levandule. Takže čerstvě vyprané prádlo alespoň doma vonělo po levanduli. A pamatuji se, ten svůj pocit, když jsem se oblékala do čistého a vonícího prádla. V té době se můj čich začal uzdravovat a já začal více vnímat svět kolem sebe nosem.

Během tohoto období jsem byla přivedena k práci s energií a k další alternativním způsobům života a sebeléčení. V této době je myslím i počátek období vůní v mém životě, a protože jsem si prošla zkušeností v chemickém průmyslu, především vůní přírodních a v co možná nejpřirozenější podobě.

Jakoby energie a práce s ní mě opět přiváděla zpět k sobě i k vůním. Zajímavým poznatkem je to, proč jsem vůbec studovala tu chemii. Již na základní škole jsem jí totiž rozuměla tak, že jsem platila za třídního chemika. Na střední škole mě pak nejvíce zaujala nauka od stavbě hmoty. Nyní chápu, proč jsem šla touto cestou – abych si vzpomněla na to, jaký je vztah mezi hmotou a energií. Dnes vím naprosto jistě že jde o dva různé projevy téhož. Pro hmotu i energii platí stejné zákony : Zákon zachování energie / Zákon zachování hmoty a Zákon akce a reakce. Nyní je věda o trochu dále a jsou objeveny další ještě menší částice o nichž se mluví jako o světle nebo naplněných světlem. To by ovšem znamenalo, že hmota i energie je ze světla a tudíž i my jsme ze světla :-) Světlo se projevuje různým způsobem a je také možné ho různě vnímat, využívat a nechat se ovlivňovat:Barvy (vidíme) , Zvuky ( slyšíme) a Vůně (cítíme). Všechny tři aspekty Světla spolu souvisí a navzájem se doplňují.

 A tak se dostáváme k barevné aromaterapii. Za dobu působení v oblasti práce s energií jsem došla k zajímavým poznatkům. Všichni víme, že určité vůně nás uklidňují, vedou nás k uvolnění a odpočinku a jiné nás zase povzbuzují k činnosti. Vůně nás hodně ovlivňují v oblasti naší psychiky a v prostoru naší duše. V dnešní době máme k výběru mnoho vůní, převážně ve formě éterických olejů. Tyto vůně jsou z hlediska původu dvojího druhu, ty které známe z našeho prostředí a pak exotické vůně, které vznikají z rostlin vyrostlých v jiném pásmu. Protože jsem se „znovu naučila“, že nejlepší je pro nás to, co vyroste v naší blízkosti, budu se zde zabývat vůněmi z našeho okolí.

Z hlediska zpracování surovin jsem měla možnost poznat vůně ve formě aromatických olejů na bázi syntetické, přírodně identické, přírodní a kromě toho ještě přirozené vůně čerstvých a nebo suchých bylinek. Syntetické vůně jsou stejně jako vše, co je vyrobeno chemickou cestou, umělé produkty. Suroviny mnohdy pocházejí z ropných látek a ropa jak je známo je produkt hnití organických zbytků za nepřístupu vzduchu. Proto je tam převážně energie smrti., ale také tam můžeme nalézt začátek něčeho nového. Tyto vůně mohou být prospěšné pro nové začátky, poté co jsme se vyhrabali z pasti či propasti. Přírodně identické vůně jsou vyrobeny z přírodních produktů a jejich speciálním mícháním jsou vytvořeny vůně, které se něčemu podobají a nebo speciální směsi, které mají navodit nějakou náladu. Občas se ale stane, že při jejich použití dojde opět k rozložení jednotlivých složek a výsledek není již tak příjemný. Citlivější jedinci proto dávají přednost přírodní esencím a esenciálním olejům, které jsou jsou získávány z pečlivě vybraných surovin šetrnými metodami. Nicméně je potřeba si uvědomit, jakou cestou jsou voňavé látky z rostlin získávány. Vzhledem k tomu, že v příslušných částech rostlin jsou voňavé látky v nízké koncentraci, je často potřeba k jejich získání velké množství rostlin. Například pro získání jednoho litru esence z fialek je potřeba 3 tuny květů této něžné voňavé rostlinky. Pro získání 1 litru esence levandule je potřeba 1 tuna květů této bylinky. Musím se přiznat, že si sama neumím představit takové množství. Vy ano? Ale jsou to dary naší přírody, které dostáváme, abychom je užívali pro svůj prospěch. Je jen dobré vědět, jak některé věci vznikají a jakou tedy mohou mít cenu a kvalitu.

 Na mě nejvíce působily vždy vůně přírodní a přirozené a postupem času především ty přirozené. Přirozenými vůněmi myslím právě kvetoucí květinu, popřípadě usušenou a zahřívanou. Při zahřívání je postupně uvolňují esence, které jsou v rostlině uloženy. Takto se s vůněmi pracovalo od pradávna a tyto vůně mají také jinou vibraci nebo chcete-li energii zpřístupňují nám opět jiné hladiny našeho bytí.

Levandule

KLID-HARMONIE- NEBESKÝ OTEC
Nádherná  uklidňující vůně  květu  levandule zbavuje  prostor  strachu  a  stresu. Navozuje pocit harmonie, uklidňuje  před odpočinkem a spánkem. Na duchovní úrovni pomáhá opět najít cestu ke svým kořenům - k přijetí svého otce,  jako svébytné součásti naší bytosti. Tím také pomáhá navázat  kontakt s Bohem  a zpřístupňuje  znovu  zdroje  Vesmírné  mužské energie  k  výživě našeho  energetického  těla. Kromě  toho vůně  odpuzuje moly a jiné domácí škůdce. Stává se tak všestranným pomocníkem k vytvoření láskyplného a klidného domova. Náš domov je naším chrámem, který slouží k obnovení fyzické síly a duševní rovnováhy.

Mateřídouška
MATEŘSKÁ LÁSKA - MATKA ZEMĚ

Mateřídouška  má  své  poslání již  ve svém názvu   -   její  jemná a  pečující vůně  nás  vrací do náruče naší maminky. Připomíná nám krásný pocit bezpečí a laskavé péče. Na duchovní úrovní pomáhá najít cestu ke svým kořenům  -  ke své matce  jako součásti naší bytosti. Tím pomáhá zpřístupnit  opět  plně zdroj  Zemské ženské energie  k výživě  našeho energetického těla. Mateřídouška též pomáhá obnovit zdravý přístup k materiálním zdojům a k přírodě vůbec. Vůně mateřídoušky je Vaším pomocníkem k vytvoření láskyplného domova.

Jehličí
DUCHOVNÍ OBRODA

Vůně jehličí nám navozuje atmosféru lesa, kde je vše dokonalé, čistí vzduch. Přivádí nás k času adventu a vánoc, k době, kdy se ve zvýšené míře zaobíráme sami sebou a připravujeme se na příchod nového dítěte – nového symbolu života. Vůně jehličí je slavnostní.očišťující vůní. Kromě jiného podporuje chuť pracovat a tvořit – přetvářet hmotu. Procházky jehličnatým lesem nám pomáhají nabrat opět sílu a chuť do života.

Maří list balšámový
ODPUŠTĚNÍ A OSVOBOZENÍ SRDCE  

Jemná povznášející a inspirující vůně mařího listu balšámového byla v minulosti používána k provonění motlitebních knížek (vylisované listy sloužily jako záložky). Její zvláštní vůně nám přiblíží problém, který je ještě potřeba vyřešit na cestě k osvobození svého srdce. Pomáhá navodit atmosféru, ve které lépe pochopíme podstatu problému a odpustíme sobě i ostatním. Vůně mařího listu nás také může bezpečně provést na cestě rozvázání nefunkčních a svazujících slibů z dávné minulosti. Svoboda je ten nejlepší dar, který jsme dostali a který můžeme dát. Přestože své partnery osvobodíme, mají navždy místo v našem srdci a to je velmi nádherná zkušenost.

Na konec bych chtěla podotknout, že každý člověk je originální bytostí a může potřebovat během svého života projít všemi zkušenostmi a tedy i všemi formami voňavých příležitostí. Je důležité přijmout vůně, ať jsou v jakékoli podobě, do svého života. Protože vůně jsou naším ochráncem a pomocníkem.